Koszałek-Opałek, Podziomek i inni - warsztaty ceramiczne

„…Naród wielce osobliwy.

Drobny - niby ziarnka w bani:

Jeśli które z was nie wierzy,

Niech zapyta starej niani…”

O kim tak pisała Maria Konopnicka? Oczywiście o krasnoludkach. To m.in. bohaterowie jej książki stali się inspiracją do twórczego lepienia z gliny. Dzieci podczas warsztatów ceramicznych poznawały tajniki pracy z gliną. Metody tworzenia figur przestrzennych, ich wypalania i zdobienia. Każdy z uczestników zaprojektował, a następnie stworzył własną bajkową postać w oparciu o opisy z literatury dziecięcej, a także ilustracje i ryciny. Po wypaleniu w piecu ceramicznym dzieci pomalowały swoje dzieła szkliwem i po kolejnym wypaleni ceramiczne krasnale trafiły do swoich nowych domów.

Krasnale powstały podczas warsztatów ceramicznych „Koszałek Opałek, Podziomek i inni” realizowanych w ramach zadania „No i będę Wam czytać o czym chcecie?” – spotkania z książką w Gminie Zwierzyn, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

• Tworzenie krasnala z gliny
  • Gliniany krasnal
  • Ulepiony gliniany krasnal. W tle krasnal już oszkliwiony i wypieczony/
  • Na tle biblioteki Pani prowadząca warsztaty ceramiczne. Wraz z dziećmi przygotowują krasnale