• Spotkania z książką - Magiczny Świat Fantasy w bibliotece - plakat

• Spotkania z książką - Magiczny Świat Fantasy w bibliotece

Tydzień bibliotek - Spotkania z książką - Magiczny Świat Fantasy

Elfy, czarodzieje, smoki można by powiedzieć, że to dobre dla dzieci. Przecież te postaci często pojawiają się w bajkach i baśniach, ale również w powieściach fantasty. A te swoich zwolenników mają w każdej grupie wiekowej. Może ta fascynacją wymyślonym światem jest takim przedłużeniem dzieciństwa. Pewnie dla wielu tak. Dla innych może jest odskocznią od twardej rzeczywistości. Tęsknotą za światem gdzie czarne jest czarne, a białe jest białe. Są ci źli i ci dobrzy, a jednych od drugich łatwo odróżnić. Tak na prawdę nieważne, z jakich powodów sięgamy po tę literaturę. Ważne, że sięgamy, a ten gatunek cieszy się wielka popularnością wśród dorosłych i młodzieży. Chociaż jest także spora grupa, która jej nie znosi i męczy przy jej lekturze. Jednak żeby stwierdzić czy coś lubimy czy nie musimy tego spróbować. Bo przecież inaczej nigdy się o tym nie przekonamy. Właśnie temu ma służyć nasza cykliczna akcja „Spotkania z książka” skierowana do gimnazjalistów. Ideą tej akcji jest promocja czytelnictwa i różnych gatunków literackich wśród młodzieży. Po książkach podróżniczych i kryminalnych przyszedł czas na fantasy. Do konkursu przystąpiło dziewięć klas gimnazjalnych z terenu naszej gminy. Uczniowie wylosowali książkę i przystąpili do wykonania zadań konkursowych. Były to stanowisko wystawiennicze, plakat, reklama w dowolnej formie, film - zwiastun promujący książkę. W tym roku pojawiło się jeszcze jedno zadanie, a mianowicie test z wiedzy o książce.

Dziewiątego maja biblioteka w Górkach Noteckich zapełniła się bohaterami książek fantasy. Obok Grarta z Rivii, trubadura Jaskra, Ciri i czarodziejki Yennefer swoje stanowisko rozłożyli uczniowie Hogwartu z Harry Potterem na czele. Królowie Narni z Edwardem i Zuzanną zasiedli obok niezgodnej Beatrice. Panienka z książki „Córka czarownic” D. Terakowskiej wprowadzana w świat ziół i czarów sąsiadowała z Eragonem troskliwie opiekującym się smoczym jajem. Z plakatów spoglądały na nas lwy, smoki, a tajemnicze zamki rozbudzały ciekawość. Na stanowiskach wystawienniczych nie zabrakło mieczy, tarcz, ziół i tajemniczych eliksirów. Już na pierwszy rzut oka było widać, że komisja oceniająca będzie miała nie lada kłopot z oceną, gdyż każda kolejna edycja konkursu ustawia poprzeczkę coraz wyżej. Uczniowie starają się zaskoczyć swoją pomysłowością i kreatywnością nie tyko komisję, ale również rówieśników. Rymują, rapują, śpiewają romantyczne ballady. Walczą na miecze, przebierają się za głównych bohaterów, aby wprowadzić nas w nastrój i klimat danej lektury.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji komisja w składzie: Anna Królewicz – Spętany – kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Gorzowie Wlkp, Katarzyna Wypchło - Bibliotekarz BPMiG w Strzelcach Kraj, członek Strzeleckiego Koła SBP, Izabela Borkowska – kierownik GZOPO w Zwierzynie przyznała następujące nagrody: I miejsce zdobyła klasa III a z PG w Zwierzynie, prezentując książkę "Krew elfów" A. Sapkowskiego. Drugie klasa Ia ze Zwierzyna wcielając się w postaci z książki U.Le Guin "Czarnoksiężnik z Archipelagu". III miejsce przypadło Harremu Poterrowi, którego reklamowała klasa II PG w Górkach Noteckich, wyróżnienie natomiast przypadło klasie IIa ze Zwierzyna i "Księciu Kaspianowi". Nagrodzone klasy wzięły udział w spotkaniu autorskim z Jakubem Ćwiekiem, a zwycięska klasa otrzymała w nagrodę tablicę multimedialną ufundowaną przez Urząd Gminy Zwierzyn.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w konkurs „Magiczny Świat Fantasy” serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „Spotkań z książką” w przyszłym roku w kolejnym TYGODNIU BIBLIOTEK.