Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

Spotkanie DKK dla dzieci w Zwierzynie

  • Tematem kolejnego spotkania dziecięcego DKK było życie Marii Skłodowskiej-Curie - foto 1

    Spotkanie DKK dla dzieci w Zwierzynie

  • Tematem kolejnego spotkania dziecięcego DKK było życie Marii Skłodowskiej-Curie - foto 2

    Spotkanie DKK dla dzieci w Zwierzynie

  • Tematem kolejnego spotkania dziecięcego DKK było życie Marii Skłodowskiej-Curie - foto 3

    Spotkanie DKK dla dzieci w Zwierzynie

Tematem kolejnego spotkania dziecięcego DKK było życie Marii Skłodowskiej-Curie, o którym młodzi czytelnicy mogli przeczytać w książce Anny Czerwińskiej-Rydel pt.: „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie”.

Mądre przysłowie mówi: Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy. Przysłowie to mogło by posłużyć za motto życiowe jednej z najwybitniejszych kobiet światowej nauki Marii Skłodowskiej – Curie. Czytając książkę Anny Czerwińskiej – Rydel o życiu noblistki trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie ciekawość poznawania i odkrywania nowych „lądów” na wielkim oceanie nauki była głównym motorem jej działania. Książka „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie” jest skierowana do młodych czytelników. W prosty i przystępny, a zarazem bardzo interesujący sposób opowiada o życiu Marii od jej najmłodszych lat aż do śmierci. Książka zawiera dużo fotografii ilustrujących codzienne życie Skłodowskiej, które przybliżają najmłodszym realia końca XIX i początku XX wieku.

Jeden z klubowiczów tak wypowiedział się na temat lektury: ,,W poszukiwaniu światła” - opowiada o życiu sławnej kobiety Marii Skłodowskiej Curie. Pisze w niej dokładnie o tym gdzie żyła i uczyła się odkrywczyni radu i polonu. Dokładnie są podane daty narodzin zgonu jej i jej bliskich oraz znajomych. Nie jest to żadna powieść fantastyczna ani bujda o sławnej osobie. Jest to dokładna i prawdziwa historia o Marii. O tym jakie tragedie spotkały ją w dzieciństwie i już jak była dorosła. Książka jest piękna i łatwo się ją czyta. Poleciłbym ją każdej osobie w każdym wieku. (Oskar Pondo - uczestnik DKK)

Po ciekawej dyskusji uczestnicy przeprowadzili razem z Bibliotekarką kilka eksperymentów. Klubowicze mogli sprawdzić jak domowym sposobem zrobić papierek lakmusowy. Zbadali z jakich barw składa się kolor różowy, dowiedzieli się czy można napompować balon w butelce oraz przeprowadzili „trik z kroplami”. Wszystkie wykorzystane podczas spotkania doświadczenia zawarte są w książce „365 eksperymentów na każdy dzień roku”.

Ostatnim punktem lutowego spotkania był quiz ze znajomości książki, który stał się już stałym punktem każdej dyskusji. Dzieci starannie się do niego przygotowują, zadają sobie nawzajem bardzo wyszukane pytania dotyczące treści książki.

Kolejne spotkanie dziecięcego Klubu w Zwierzynie poświęcone będzie książce Joanny Olech „Rodzina Miziołków”. Zapraszamy dzieci w wieku 11-13 lat.

    • MKiDN
    • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
    • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
    • Link do strony Biblioteka Narodowa
    • Link do strony Herb Zwierzyń
    • Legimi
    • Gaz-system Baltic Pipe
    • Baltic Pipe Projekt